Stowarzyszenie „Manuo"

Co robimy i dlaczego właśnie tak

Staramy się projektować i realizować działania, które wpływają pozytywnie na innych, wydobywając na światło dziennie schowany w ludziach potencjał — wierzymy, że przez to tworzymy lepszą rzeczywistość i to napędza nas do działania.

Od 2017 roku działamy na rzecz budowania społeczności lokalnej na Sielcach. Integrujemy mieszkańców wokół twórczej współpracy, która w czarodziejski sposób inspiruje i aktywizuje ludzi.

Wszystkie pracujemy ze sztuką — jedne z nas ją tworzą, inne o niej edukują — i wszystkie uważamy, że powinna być obecna w życiu każdego człowieka. W naszym projektach opieramy się na działaniach twórczych, nie tylko dlatego, że dzięki temu nasza praca jest dla nas przyjemnością :), ale jako miłośniczki sztuki i rękodzielniczki dobrze znamy się na tej dziedzinie i widzimy, że obcowanie z twórczością i prace manualne potrafią mieć działanie terapeutyczne, pozwalają przełamać wewnętrzne bariery, otwierają umysł. Mało tego, wiemy że każdy, ale to absolutnie każdy może być twórcą, trzeba tylko stworzyć mu odpowiednią okazję. Dlatego my te okazje stwarzamy!

Cała idea powstała podczas sąsiedzkiego spotkania, dlatego lokalność stanowi istotę naszych działań. We wspólnocie dostrzegamy wielką siłę sięgającą mocy zmieniania świata. Naszym celem jest dotarcie do ludzi aktywnych, a także zmobilizowanie tych, którzy chcieliby działać, ale z jakiegoś powodu tego nie robią. Pokazać im, że jest na to przestrzeń. Niesamowite jest to, że nieustannie znajdujemy nowe miejsca i ludzi otwartych na współpracę. To daje siłę! Ludzie chcą być ze sobą. To tylko plotki, że siebie nie lubimy :)

Kim jesteśmy

Kinga Dębiec-Czopowicz

Kinga

Animatorka sąsiedzka, edukatorka, arteteraputka, rękodzielniczka. Autorka wielu projektów lokalnych, realizowanych we współpracy z Partnerstwem Moje Sielce, Towarzystwem Inicjatyw Twórczych ę (działanie „Stołeczni-Społeczni - Sieć Animatorów Warszawskich, realizowane w ramach programu „Warszawa lokalnie") oraz Muzeum Łazienki Królewskie. Animatorka w miejscu aktywności lokalnej „Spotkajmy się na Twardej", realizowanym w ramach budżetu partycypacyjnego na 2018 i 2019 r. Ponadto posiada kilkuletnie doświadczenie w pracy w public relations.

W wolnym czasie lepi z gliny, projektuje i szyje. Ma też za sobą udany epizod z renowacją mebli. Uwielbia spędzać czas ze swoją rodziną — córki są dla niej niewyczerpalnym źródłem inspiracji do działań twórczych.

Urodzona organizatorka. Usilnie stara się udowadniać, że każdy potrafi więcej, niż mu się wydaje, a kreatywność tylko czeka aż stworzy jej się okazję do popisu.

Agata Cymer-Grochowska

Agata

Z wykształcenia afrykanistka, z zamiłowania animatorka sąsiedzka i rękodzielniczka. Założycielka i administratorka strony manuo.pl — społeczności rękodzielników. Uczestniczka programu naukowego „Animacja kultury w społecznościach lokalnych", organizowanego przez Uniwersytet Warszawski w Instytucie Kultury Polskiej.

W idealnym świecie spędzałaby całe dnie, miesiące, lata w domku przy plaży, w jakiejś ciepłej krainie. W szopie za domem miałaby warsztat renowacji meblii połączony z klasyczną stolarnią, a na stryszku — szwalnię. Celem na dziś jest przeniesienie jak największej części tego idealnego świata do Sąsiedzkiego Domu Pracy Twórczej.

Nasza idealistka, która każdego zaraża swoją pozytywną energią.

Joanna Rusinek

Joanna

Graficzka, ilustratorka, projektantka okładek płyt i książek, pisarka. Tworzy również plakaty, okładki płyt i książek, identyfikacje wizualne oraz logotypy. Ukończyła studia na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Prowadzi studio graficzne. Jej ilustracje pojawiają się na łamach „Dużego Formatu”, „Wysokich Obcasów Extra” i „Tygodnika Powszechnego”. Posiada również wykształcenie pedagogiczne oraz doświadczenie w prowadzeniu warsztatów twórczych z dziećmi.

Niedawno poszerzyła swoje pole działania o ceramikę, a dokładnie o porcelanę i z impetem dołączyła do drużyny SDPT-owskich rękodzielników.

Natalia Gregorowicz

Natalia

Historyk sztuki, dla którego sztuka jest niezbywalnym elementem życia i myśli; edukatorka. Wolontariuszka Muzeum Łazienki Królewskie w ramach projektu Lokalne Pomysły Muzealne.

Ma serce na dłoni. Pełna twórczego zapału.

Połączyła nas przestrzeń, w której żyjemy — Sielce, a także pasja do twórczego działania oraz wiara w jego inspirującą, rozwijającą i aktywizującą rolę.

Regulamin Sowarzyszenia: link